Nieprzyjemne problemy w związkach z pewnością zdarzają się w pewnym momencie małżeństwa – i ważne jest, aby zauważyć wczesne sygnały ostrzegawcze, zanim się nasilą. Pracuj nad utrzymaniem silnego związku poprzez wprowadzanie drobnych zmian tu i tam. Jeśli zaczniemy ignorować pierwsze symptomy nadchodzącego kryzysu, sytuacja się pogorszy i możesz stracić ukochana osobę. Aby uniknąć kryzysu w związku, ważne jest, aby obie strony relacji wykazały się chęcia naprawienia związku. Jak przezwyciężyć kryzys w związku? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Nie musisz zrywać ze swoim partnerem, jeśli coś pójdzie nie tak. O wiele łatwiej jest pracować nad związkiem, gdy się w nim jesteś. Ważne jest, aby obie osoby w związku były chętne i zaangażowane do walki o naprawę komunikacji i relacji między Wami. To bardzo istotne. Jeśli wystąpi w takim wypadku problem nierównomiernego zaangażowania, będzie bardzo ciężko o powodzenie w naprawie relacji. Wiele ludzi zapomina lub nie wie o tym, że związek to ciągła praca. Kiedy w związku wszystko układa się świetnie, łatwo jest pozostać blisko. Ale kiedy pojawia się problem, należy go przepracować, zmierzająć w kierunku naprawy zepsutej relacji.
Kryzys w związku. Przyczyny powstania kryzysu w związku
O kryzysie w związku możemy mówić, kiedy pozornie błahe kłótnie i spięcia, przeradzają się w większe pożary, często niemożliwe do ugaszenia. Na pewnym etapie w związku, kłótnie są jak najbardziej normalną rzeczą. Czasami mogą przynosić nawet pozytywne skutki, skłaniają nas do refleksji i poprawy. Pierwsze oznaki kryzysu w związku zauważysz, kiedy kłótnie zaczną być częstsze i ostrzejsze. Jeśli po takich kłótniach nie jesteście w stanie pogodzić się i dojść do porozumienia, wtedy zaczyna się poważny problem. Jeśli do tego dochodzi wrogość do partnera, prowokowanie do kłótni i czepianie się, jest to jasny sygnał, że coś w Waszej relacji się zepsuło, a gdy obydwoje odpowiednio nie zareagujecie, doprowadzi to do rozstania.

Najczęstsze przyczyny kryzysu to:
1. Brak komunikacji: ważne jest, aby być otwartym i szczerym wobec partnera, jeśli chodzi o to, czego chcesz, co czujesz i jakie problemy mogą się pojawić. Komunikacja jest kluczem do sukcesu związku.
2. Brak czasu razem: Jeśli jesteś stale zajęty pracą, rodziną lub innymi zobowiązaniami, czas, który spędzasz razem, łatwo się kurczy. Pamiętajcie, aby znaleźć dla siebie czas i uczynić z niego priorytet w swoim życiu.
3. Zazdrość: Zazdrość może być świetnym motywatorem do spędzania więcej czasu razem lub pracy nad problemami z komunikacją, ale jeśli nie jest kontrolowana, może prowadzić do destrukcyjnych zachowań, takich jak oszustwa lub nadużycia.
4. Problemy z pieniędzmi: Pieniądze mogą być jednym z największych źródeł napięć. Każdy z nas ma nieco inne podejście w niektórych kwestiach. Nie inaczej może być w przypadku finansów. Ważnym jest, aby dojść do kompromisu.
5. Brak zaufania: Zaufanie jest niezbędne w każdym związku. Gdy zaufanie zostanie złamane, utrzymanie związku w dobrej kondycji będzie nielada wyzwaniem.
Jak poradzić sobie z kryzysem w związku?
Kiedy dochodzi do poważnych rozłamów w związku, wiele osób preferuje prostsze rozwiązanie – czyli po prostu ucieczkę. Musisz wiedzieć o tym, że próba naprawienia tego, będzie wymagała od Was cierpliwości i włożonej pracy. Z pewnością jednak warto to zrobić, a Wasz związek stanie się dzieki temu jeszcze silniejszy. Kiedy chcesz naprawić swoją relację, skup się przede wszystkim na:
Znajdzcie dla siebie czas
Nie jest łatwo znaleźć dla siebie czas, kiedy macie dzieci lub oboje pracujecie na pełen etat. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:
- Zaplanuj wieczory randkowe z wyprzedzeniem i upewnij się, że nie kolidują one z harmonogramem pracy.
- Rób rzeczy razem jako rodzina, takie jak gotowanie i chodzenie do parku, aby maluchy były zajęte i możesz spędzić trochę czasu ze swoim partnerem.
- Razem zajmij się obowiązkami domowymi, aby jedna osoba nie musiała wykonywać ich wszystkich sama.
- Zrób listę rzeczy, które chcesz zrobić razem i wypróbuj je pojedynczo!

Popracujcie nad komunikacją
W dzisiejszych czasach komunikacja jest kluczem do zdrowego związku. Umiejętności komunikacyjne są podstawą dobrych relacji i mogą pomóc w lepszym zrozumieniu partnera.
Pierwszym krokiem do poprawy umiejętności komunikacyjnych jest określenie, jakie umiejętności należy poprawić. Bądź szczery w obszarach, w których czujesz, że potrzebujesz poprawy i upewnij się, że masz właściwe nastawienie do zmian.
Gdy już określisz swoje potrzeby, nadszedł czas na podjęcie działań! Możesz zacząć od przeczytania zasobów, które nauczą Cię nowych sposobów komunikowania się z innymi. Istnieje wiele artykułów online, które mogą pomóc Ci nauczyć się skutecznie komunikować się ze swoim partnerem. Następnym krokiem jest wdrożenie tego, czego się nauczyłeś w rzeczywistych sytuacjach – to da szansę Twoim umiejętnościom komunikacyjnym rozwijać. Trzecim krokiem jest wykorzystanie umiejętności w codziennym życiu – tak aby poprawiać relacje z partnerką.
Przełamcie rutyne
Kto z nas nie doświadczył tego schematu? Poznajecie się, jesteście sobą zafascynowani, wszystko jest cudowne. Po jakimś czasie przychodzi zwykła, szara rzeczywistość – rutyna zabija związek. Przywróccie do Waszej relacji element spontaniczności, zróbcie coś szalonego, próbujcie nowych rzeczy a unikniecie kryzysu w związku.
Komunikujcie potrzeby
Będąc w długoletnim związku czy małżeństwie często wydaje nam się, że znamy partnerke na tyle długo, że rozumiemy się bez słów. Wiemy o wszystkich jej potrzebach i marzeniach, a ona zna nasze. Brzmi znajomo? Niestety to nieprawda. Dużo problemów i konfliktów wynika z braku jasnego zakomunikowania czego potrzebujesz, oczekujesz od drugiej strony. Jasny przekaz i szczera rozmowa to podstawa.
Kryzys w związku. Co robić?
Niestety nie wszystko w życiu jesteśmy w stanie sami naprawić. Gdy pomimo wszystkiego dalej nie układa się i nie możecie dojść do porozumienia trzeba rozważyć inne możliwości. Jednym z takich rozwiązań może być chwiliowe ograniczenie kontaktu między sobą – mówimy tutaj o przerwie w związku. Oboje nabierzecie dystansu, spojrzycie na sprawę z innej perspektywy.
Możecie również wspólnie udać się do profesjonalisty po pomoc. Sporzenie neutralnej osoby, która zawodowo pomaga parom w pokonaniu kryzysu w związku może okazać się zbawienne.