Związki potrafią spowodować wiele problemów i komplikacji. Z pewnością nie wyglądają tak, jak kreują je media, filmy romantyczne, czy też poezja miłosna. Dla niektórych może być to szokiem, zwłaszcza wtedy, gdy znajdują się w swojej pierwszej poważnej relacji. Niekiedy problemy tak bardzo przytłaczają oboje partnerów, że muszą przemyśleć je osobno, na co potrzeba nieco więcej czasu niż kilka godzin. To głównie w takich sytuacjach ludzie decydują się na przerwę w związku. Czy jest szansa, że wpłynie ona pozytywnie na dalszy kształt relacji? A może jest to początek końca?
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: NIEODWZAJEMNIONA MIŁOŚĆ. JAK SOBIE PORADZIĆ?
Poradzić sobie samemu
Im dłużej trwa związek, tym trudniej go zakończyć. Partnerzy dzielą się między sobą różnymi obowiązkami, a po rozstaniu obie osoby muszą zajmować się już wszystkim. Zmienia się jedynie to, że zamiast odpowiedzialności za parę, ma się ją już tylko za siebie, ewentualnie również dzieci. Jeżeli do tej pory jedynie żona robiła pranie, teraz powinien to opanować także mąż. Gdy on zawsze przyrządzał obiad, ona musi zacząć poznawać podstawy gotowania. Nauczenie się niektórych rzeczy może być niezwykle trudne, co pokazuje, jak bardzo ludzie uzależniają się od siebie nawzajem. Bycie ekspertem we wszystkich dziedzinach jest bowiem niemożliwe, zwłaszcza pracując na etat i posiadając dzieci.
Nikt nie jest samotną wyspą
Często nie docenia się na co dzień tego, ile wsparcia psychicznego daje druga osoba. Samo to, że przychodzi się z pracy i ktoś się wita jest bardzo budujące i sprawia, że chce się wracać do domu. Możliwość porozmawiania o swoich bieżących problemach i zwierzenia się ze smutków to jedna z największych zalet związku. Można też uzyskać poradę lub słowa wsparcia. Jeżeli tego zabraknie, potrafi być dosyć ciężko przystosować się do funkcjonowania w samotności. Przerwa w związku to taki okres czasu, gdy można docenić wszystkie te drobne gesty, które wypełniają życie codzienne. Pozwala zatęsknić za sobą nawzajem i obudzić chęć zmiany własnego zachowania na lepsze, aby poprawić relację i uszczęśliwić drugą osobę.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: ROZSTANIE Z KOCHANKĄ – PRZYCZYNY I JAK SOBIE Z TYM PORADZIĆ?
Przerwa w związku – ustalenie jasnych zasad
Wszystko w życiu warto zaplanować, a zwłaszcza strategię walki o swoje uczucie. Przerwa w związku powinna mieć określone reguły, takie jak:
- czas trwania,
- sposób kontaktowania się lub ustalenie całkowitego braku rozmów i spotkań,
- miejsce przebywania dzieci oraz obojga partnerów,
- dopuszczalne i niedopuszczalne zachowania w tym okresie.
Dzięki konkretnym zasadom będzie można zaplanować swój czas bez drugiej połówki. Pozwoli to efektywniej przemyśleć sens i cel związku, swoje słabości oraz wady, a także to, czego na co dzień jest brak. Niektórzy mocno tęsknią za wolnością, inni mają większą potrzebę spędzania czasu w samotności niż przeciętny człowiek. Warto zastanowić się, czy różnice między partnerami są do zaakceptowania, czy też w dłuższej perspektywie będą jedynie utrudniać życie.
Przerwa w związku – spotykanie się z innymi
Dla większości osób zdrada jest niedopuszczalna. Podczas przerwy w związku można umówić się z drugą połówką, że daje się sobie nawzajem więcej swobody w kontaktach z płcią przeciwną. Warto ustalić jasne granice, aby nie było żadnych nieporozumień. Część par nawet nie dopuszcza takiej myśli, innym natomiast tego typu odskocznia od codzienności potrafi pomóc na nowo rozpalić namiętność. Nie jest bowiem prosto utrzymać pożądanie w długoterminowej relacji. Niekoniecznie trzeba sobie radzić z tym problemem w taki sposób, aczkolwiek jest to ciekawa metoda.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: JAK POWIEDZIEĆ DZIEWCZYNIE ŻE MI SIĘ PODOBA?
Sygnały, że to już koniec
Czasem dopiero przerwa w związku uświadamia, że relacja bardziej utrudnia życie, niż chciałoby się przed sobą przyznać. Oboje lub jeden z partnerów może sobie radzić znacznie lepiej w pojedynkę. Często da się również dostrzec, iż samemu posiada się więcej motywacji, energii, chęci do rozwijania się i odkrywania świata. Niektóre związki są bowiem toksyczne, ale ciężko to zauważyć, gdy nie ma się porównania. Rozstanie powinno być jednak dobrze przemyślane, bo jest to spora rewolucja w życiu, zwłaszcza wśród małżonków i rodziców małych dzieci. Czasem podjęcie dobrej decyzji wymaga tygodniowej przerwy, a czasem miesięcznej. Jej długość warto dostosować do problemów, jakie pragnie się przeanalizować w pojedynkę. Często zdarza się, że nawet pomimo wielu problemów para postanawia być dalej razem, gdyż obojgu ciężko bez siebie żyć. Przerwa w związku nie zniszczy więc dobrej relacji, a jedynie pomoże utwierdzić się w przekonaniu, że pragnie się z kimś spędzić życie oraz dostrzec dobre strony tej osoby.